PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=853986}

Mauretańczyk

The Mauritanian
6,8 5 922
oceny
6,8 10 1 5922
5,7 6
ocen krytyków
Mauretańczyk
powrót do forum filmu Mauretańczyk

Nie, żebym miała zarzuty do pracy reżyserskiej czy aktorskiej. Film jest naprawdę dobrze zrealizowany, ale to historia w nim opowiedziana czyni go naprawdę wartym obejrzenia. I niby nic nowego. O stosowanych w Guantanamo nieludzkich torturach usłyszeliśmy już wiele lat temu. O tym, że rząd USA za różnych prezydentów działa poza i ponad prawem, też. Ostatnio jest wręcz wysyp filmów obnażających w dalszym ciągu funkcjonujący rasizm, przemoc i inne wypaczenia tego niby demokratycznego kraju. I bardzo dobrze. To oznacza, że są twórcy którzy mają odwagę rozliczać historię, nie boją się przyznać do błędów popełnianych w ich ojczyźnie. I tylko mam nadzieję, że nie są spostrzegani jako "nie-patrioci".
Tahar Rahim doskonale wywiązał się z powierzonego mu aktorskiego zadania.

Agatonik

"Ostatnio jest wręcz wysyp filmów obnażających w dalszym ciągu funkcjonujący rasizm, przemoc i inne wypaczenia tego niby demokratycznego kraju. " Z czasem człowiek zauważa, że budowanie sobie obrazu rzeczywistości na podstawie fabularnych filmów jest oznaką niedojrzałości. A "odwaga rozliczania" pozwala żyć wyjątkowo dostatnio i podróżować za darmo po całym niemal świecie. Taka jest ta lewicowa odwaga...
P.S. "Rozliczać historię"?! WTF???

jah1_filmweb

FAKT ...

Agatonik

Szkoda że go nie odwalili natychmiast po aresztowaniu. Z terrorystami i bandytami trzeba krótko i bez cienia litości. Raka się wycina bez pytania co rak o tym sądzi.

ocenił(a) film na 8
ElRio

Przecież nie był terrorystą.

ocenił(a) film na 6
Agatonik

Dokładnie nie był lecz miał kontakty więc pewnie za to siedział, (Chodź nie przedstawiono mu zarzutów) Jeśli faktycznie tak postępują w Guantanamo, tu od razu mówię nie czytałem książek, tylko z informacji/reportaży telewizyjnych czyli co te 779 osób być może liczba jest teraz większa "prawdopodobnie siedzą niewinnie" :D nie wiem jak Tobie ale mi to trochę przypomniało sprawę Tomasza Komendy, lecz mogę się mylić.

ocenił(a) film na 8
Marco94filmmaniak

Oczywiście. To los wszystkich niewinnie skazanych. W przypadku Mauretańczyka z nadgorliwości i strachu, a Komendy - z lenistwa i zaniedbań.

ocenił(a) film na 6
Agatonik

Dokładnie tak jak mówisz ja po przeczytaniu książki uważam, że lenistwo i zaniedbanie było bardzo na bardzo niskim poziomie tak delikatnie mówiąc :D

ElRio

To punkt widzenia bydlaka. Takiego jak ci, co torturowali ludzi w Guantanamo. Niczym się nie różnili od średniowiecznej Inkwizycji. Ich motto to: Nie ma ludzi niewinnych. Są tylko niewłaściwie przesłuchani.

ElRio

raka to można dostać od czytania takiego bełkotu jak twój

ocenił(a) film na 8
ElRio

Elrio, który ocenił Zenka TVP na 10, jest zwykłym pisowsko-kremlowskim trolem z fałszywego konta. Pięć gwiazdek go :)

ocenił(a) film na 7
jakokto2

On faktycznie ocenił Zenka na 10, aż z niedowierzania musiałem wejść na jego konto i to zobaczyć na własne oczy.
To ten z tych prawdziwych Polaków.
Niestety taką mamy dzisiaj większość w Polsce, PiSowsko Zenkowy motłoch.

Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
ElRio

Żebyś się tylko nie zesrał leszczu! Zobaczymy jak ty przez przypadek poznasz niewłaściwych ludzi a potem z tego powodu cię uprowadzą i będą torturowali oraz trzymali na odludzi w więzieniu! Takich fraje**w jak ty powinno się rozwalać na miejscu!

ElRio

Filmu jeszcze nie oglądałem, więc nie wiem czy był winny czy nie. Lecz muszę się odnieść do twojego posta.
Otóż, osobiście myślę że takie podejście o którym piszesz:
Po pierwsze-stwarza pole do nadużyć.
Po drugie-weźmy chociażby zmowę z naszego rodzimego podwórka, dotyczącą Tomasza K. Osoby z dużymi koneksjami wsadzają niewinnego człowieka do więzienia na długie lata, później prawda wychodzi na jaw i napisz mi proszę w takim razie jak przywrócić niewinnie skazaną osobę do życia? Dziś to był Tomek jutro to możesz być TY!

ocenił(a) film na 8
Agatonik

Agatonik .Widzę, że jesteś"ścigana" ;-). Pomijając już odmienność poglądów,bo to rzecz dla mnie bezdyskusyjna, to jednak nie pojmuję potrzeby komentowania Twoich wpisów..Na dodatek z "osobistymi wycieczkami", bo tak brzmią, podczas,gdy Twój komentarz jest, rzekłabym, dość zachowawczy i ogólny,i właściwie nic odkrywczego w nim nie ma. ( nie urażając Cię :-),bo czytałam bardziej "intymne"Twoje wypowiedzi).
Ps.
(Proszę wybaczyć, że swoje trzygroszowe uwagi na temat komentarzy wtrąciłam. O filmie udało się zmieścić pod notą;-) )

ocenił(a) film na 8
LapisLazuliLL

No cóż. Jak ktoś ma potrzebę komentowania moich wpisów, niech sobie to robi. Czasami traktuję to jak "eksperyment społeczny" i też jestem zaskoczona, że to co napisałam wywołuje tyle negatywnych emocji. Szczególnie, że staram się być w miarę wyważona (chociaż oczywiście czasami mnie poniesie:))
Myślę, że podstawą są jednak różnice w poglądach, sposobie postrzegania obecnej rzeczywistości. Już nie policzę ile razy zostałam nazwana "lewakiem" (z braku innych argumentów).
Dziękuję za taki bardziej osobisty komentarz. To miłe.

ocenił(a) film na 8
Agatonik

Mam niusa ;-) Zostałam zbanowana za dyskusję pod jednym z filmów(prawdopodobnie,bo przecież nikt mnie nie poinformował). Ale ..jeszcze:-P ha ha, mogę pisać pod wątkami na forum.
Bardzo dziękuję, Filmwebowi, za dostrzeżenie jak niebezpieczna jest dyskusja o tak popularnych tematach jak aborcja w Polsce. :-P

Przypuszczam, że gdybym dyskutowała o Czwartej Wojnie Światowej-Psychologicznej, w której teraz żyjemy, też zostałabym zbanowana.

Inna racja to zła racja i niebezpieczna narracja
:-P.
Ufam, że historia nie zostawi tego co dziś się wyprawia w spokoju.
I choć taśm nie ma..zbrodnia przeciw ludzkości zostanie należycie osądzona.

Pozdrawiam.

ocenił(a) film na 8
LapisLazuliLL

A ja mam nadzieję, że to nie tylko historia osądzi, ale już najbliższy czas. Chyba, że będziemy mieć Białoruś w pełnej krasie.

ocenił(a) film na 8
Agatonik

Nie wiem.. Sianie strachu zamiast rozwagi,ogólnoświatowa dezinformacja, podważanie wolności słowa ( teorie spiskowe jako przykład w dobie pandemii) , zaprzągnięcie nauki (jej przedstawicieli) w tę dezinformację, stwarza warunki do działania dla "mułów"- cyt.Asimov. Podział społeczeństwa bardzo widoczny i nie tylko na polskim gruncie lecz całym świecie. Rozbite różnymi poglądami rodziny, grupy przyjaciół..ja o tym słyszę na co dzień. Póki co, szaleństwo,bo inaczej nazwać tego nie można, panuje. Bierny opór jest ważny,uświadamiłam sobie na przestrzeni ostatnich lat. Życzę spokoju i zdrowia każdemu, i umiejętności prowadzenia dyskusji nawet w najtrudniejszych tematach, bo nikt z nas nie wie wszystkiego a świadomość, że wiemy więcej od innych,zaburza percepcję. Chrońmy w sobie ten bierny opór..kto wie, czy nam się nie przyda. Pozdrawiam :-) ciepło. Nie ludzkość bezimienną lecz człowieka w każdym z nas.

ocenił(a) film na 5
Agatonik

Niestety historia nie urzekła mnie. Film zaliczam do średnich ze względu na blade postacie . Żadna z nich nie była wyraźna choćby np. w filmie Ludzie Honoru. Sam pomysł dobry ale to film ma to przekazać razem z aktorami i reżyserią . Takie historie powinny w nas wzbudzać jakieś emocje u mnie była to cienka czerwona linia :) Aczkolwiek mocne 5 mogę dać i nie żałuję czasu poświęconego na ten film.

ocenił(a) film na 8
borek777

Każdy odbiera inaczej:)) We mnie akurat wzbudził emocje.

ocenił(a) film na 5
Agatonik

Niestety schemat dosyć stereotypowy, znany w kinie amerykańskim od dekad. Zaangażowany adwokat, który wbrew wszystkim wygrywa sprawę , a Foster to ani Spencer Tracy ani James Stewart. Nic do swojej roli pani mecenas nie wnosi. Tortury w Guantamo to również sprawa już w filmie nie nowa - choćby szwedzki dokument Gitmo. Nic by także nie szkodziło skrócenie filmu o jakieś 30 minut.

frequentviewer

Rola Foster była o tyle potrzebna, aby dość wiernie przedstawić prawdzią historie. Bardziej wadziła mi jej gra aktorska za to Tahar Rahim sprawdził się w tej roli. Sceny z pogranicza snu i jawy niewiele wnosił do fabuły (pod tym względem ten film przypominał mi Blondynkę z tego roku). Mimo to za temat i role Rahima oceniłem film na 6 gwiazdek.

ocenił(a) film na 3
Agatonik

Niby demokratycznego kraju ??? Dlaczego takie osoby jak Ty nie emigrują do Rosji, Korei Północnej lub na Białoruś. Tam nie będziesz narażona na jakikolwiek kontakt ,w tym oglądanie filmów, z tym niby demokratycznym krajem. Będziesz mieszkać w prawdziwej demokracji.

ocenił(a) film na 8
libur22

Nie musze wyjeżdżać. Obecny rząd pod wodzą jedynej słusznej partii prowadzi nas tam wielkimi krokami.

Agatonik

Agatonik Dobrze napisane! Bardzo dobry film i SZACUN dla odważnych ludzi, którzy nie boja się pokazywać prawdę o amerykańskich bandytach przy władzy!

ocenił(a) film na 7
Agatonik

W pełni podzielam tę opinię.USA od czasu zakończenia II wojny tak namieszała na świecie że teraz wszystkim odbija się tzw. "czkawką",mając nieograniczone możliwości,próbowali szerzyć na świecie,tę..."niby demokrację"...sowieci tacy sprawni nie byli mimo wszystko.W Easy Rider (1969) jest scena w której policjant prosi o prawo jazdy jednego z "jeźdźców" i dostaje je sic! w dwóch kawałkach i nic się nie stało.Oglądając ten film w czasach późnego Gierka nie mogliśmy się ze znajomymi nadziwić,jednocześnie podziwiając ówczesną amerykańską "demokrację",u nas taka sytuacja wtedy byłaby nie pomyślenia.Cóż, ale to już historia...

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones